Stříbrná medaile K.J.Erben, Kytice - Polednice STANDARD

Pátá stříbrná medaile ze sedmidílného cyklu inspirovaného Kyticí Karla Jaromíra Erbena je věnována básni s názvem Polednice.

Stříbrná medaile K.J.Erben, Kytice - Polednice STANDARD
Stříbrná medaile K.J.Erben, Kytice - Polednice STANDARDStříbrná medaile K.J.Erben, Kytice - Polednice STANDARDStříbrná medaile K.J.Erben, Kytice - Polednice STANDARDStříbrná medaile K.J.Erben, Kytice - Polednice STANDARDStříbrná medaile K.J.Erben, Kytice - Polednice STANDARD
Na cestě

2021
ročník

Česká mincovna
emitent

37 mm
průměr

1 tr. unce (31,10 g) Ag
hmotnost

99,9% Ag
ryzost

STAND
provedení

1000 ks
emisní náklad

Pohádky našich předků nebývaly veselé a laskavé. Jejich hlavním účelem bylo poučit a odstrašit, a nezřídka proto byly kruté a tragické.

Nejrůznější divé ženy a zlé víly, které se o polednech zjevují na polích, jsou zmiňovány v lidových vyprávěnkách, pověstech a říkankách slovanských národů – Čechů, Slováků, Poláků, Lužických Srbů, Rusů, … Tyto takzvané polednice, poludnice či předpolnice trestají každého, kdo nedodržuje polední klid. Rovněž s oblibou ubližují ženám, obzvláště čerstvým matkám, a dětem, které unášejí nebo podvrhují. V Erbenově baladě polednici nechtíc přivolá rozrušená matka, které zlobivé dítě nedopřeje klid na vaření. Potomka sice strašidlu nevydá, ale ze strachu ho k sobě tiskne tak silně, až ho udusí. V krutém duchu Erbenovy filozofie je tak potrestána za prohřešek proti povinnosti mateřské lásky.

Autorem averzní strany medaile je Mgr. Petr Horák, který se při tvorbě reliéfu nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Ve dveřích stojí nelidská polednice, která natahuje ruku k vyděšené matce s dítětem v náručí. To, že je pravé poledne, prozrazují ručičky hodin a odbíjející zvon. Reverzní strana, která je dílem MgA. Jana Háska a která je společná celé sérii, pak předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka.

Medaile je zasazena do speciálního balení, jehož součástí je kompletní báseň.

Na cestě
Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.